top of page

My Site 1 Group

Public·116 members

Kosova Izraeli drejtpërdrejt live 12 nëntor 2023


Ndeshjet që do të transmetohen drejtpërdrejt sot në RTK 17:45 Germany - Israel në RTK 1 17:45 Lithuania - Bosnia and Herzegovina në RTK 2 21:00...


[[FUTBOLLI#]] Kosova U21 Gjermania U21 shiko live 12.09 ... Kosova U21 drejtpërdrejt live 08/09/2023 3. Kualifikimin e arritën Anglia dhe Izraeli. I rëndë edhe dështimi i Italisë. Të Kaltrit u mundën minimalisht 1-0 ... Si mund të duket mbikëqyrja e Gazës nga Izraeli pas përfundimit të luftës? Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, nuk e ka elaboruar deklaratën e tij të bërë gjatë kësaj jave se Izraeli do të mbajë, për një periudhë të pacaktuar, “përgjegjësinë për sigurinë e përgjithshme” në Gaza, pasi të largojë nga pushteti Hamasin. Përvoja sugjeron se çdo rol izraelit në siguri do të shihet nga palestinezët dhe pjesa më e madhe e komunitetit ndërkombëtar si një formë e pushtimit ushtarak. Kjo mund të ndërlikojë çdo plan që përgjegjësia qeverisëse t’i dorëzohet Autoritetit Palestinez ose shteteve mike arabe dhe rrezikon ta zhysë Izraelin në një luftë rraskapitëse. Edhe nëse Izraeli ka sukses që t’i japë fund sundimit 16-vjeçar të Hamasit në Gazë dhe të shkatërrojë shumicën e infrastrukturës së militantëve, prania e forcave izraelite ka të ngjarë që të nxisë një kryengritje, ashtu siç ndodhi nga viti 1967 deri më 2005. RTK - Ndeshjet që do të transmetohen drejtpërdrejt sot në... Ndeshjet që do të transmetohen drejtpërdrejt sot në RTK 17:45 Germany - Israel në RTK 1 17:45 Lithuania - Bosnia and Herzegovina në RTK 2 21:00... Lufta në Gaza/ OKB: Izraeli dhe Hamasi kanë krye 2 ditë më parë — Ndëshkimi kolektiv është i paligjshëm sipas ligjit ndërkombëtar, sepse prek drejtpërdrejt civilët. Ndalimi i dënimit kolektiv në të drejtën ... Gazeta10: Ballina Izraeli arrin në Kosovë nën masa të rrepta sigurie Emri i konkurrentes së Big Brother VIP Kosova, Edona James po vazhdon të thyejë rekorde në rrjetin social ... LIVE ... Izraeli, thotë se Kosova di të çmojë shtetet mike · Aksidentohet rëndë ministri i Mbrojtjes i Kroacisë, vdes shoferi i automjetit me të cilin u ndesh · Zbardhet ... Shikojeni këtu LIVE ndeshjen ndërmjet Izraelit dhe Kosovës 25 mar 2023 — https://hesgoal-tv.io/live/10318/980477/israel-vs-kosovo/?id=3 · https IzraeliKosova. Të fundit; Më të lexuarat. 23:42 Italia dhe ShBA ... A do të shtyhet ndeshja Kosovë – Izrael? 8 tet 2023 — Kosova aktualisht është e pesta në grup me 4 pikë, prej tyre 4 barazim e 2 humbje, pa fitore deri tash. Kurse, Izraeli është i treti në ... Lajmet e fundit - Klan Kosova - Jemi një Lajmet e fundit per ate qe ndodh ne Kosove e jashte saj i gjeni ne Klankosova.tv. Politike, sport, ekonomi, krim, kulture, bote, showbiz. Izrael 1-1 Kosovë - YouTube YouTube YouTube 1:54:28 YouTube Pjesa e Tretë 26 mar 2023 26 mar 2023 Në këtë tekst mund të mësoni se si do të mund të dukej roli i sigurisë së Izraelit dhe çfarë kundërshtimi do të mund të gjeneronte. Pushtim i drejtpërdrejtë Në luftën e Lindjes së Mesme më 1967, Izraeli pushtoi Gazën, Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin lindor, territore që palestinezët duan për shtetin e tyre në të ardhmen. Izraeli aneksoi Jerusalemin lindor, shtëpi e Qytetit të Vjetër dhe ku gjenden objekte fetare – një lëvizje që nuk është njohur nga komuniteti ndërkombëtar – dhe e konsideron të gjithë qytetin si kryeqytet të tij. Ushtria qeverisi drejtpërdrejtë me Bregun Perëndimor dhe Gazën për dekada, duke ua mohuar të drejtat themelore miliona palestinezëve. Andorra Kosova transmetim i drejtpërdrejtë 2022 12 tetor 202 12 tet 2023 — 1 orë më parë — LIVE: Andorra 0:1 Kosova · Senatorja Shaheen tregon arsyen e vizitës në Drejtpërdrejt. Shpërndaje videon. Facebook. Në atë periudhë pa dy kryengritje palestineze dhe ngritjen e Hamasit. Benny Gantz, anëtari i Kabinetit të Luftës së Izraelit – që përbëhet nga tre anëtarë – pranoi të mërkurën se ende nuk ka një plan afatgjatë për Gazën. Ai tha se çdo plan duhet të adresojë nevojat e sigurisë së Izraelit. “Ne mund të dalim me çdo mekanizëm që mendojmë se është i përshtatshëm, por Hamasi nuk do të jetë pjesë e tij”, u tha ai gazetarëve. “Ne duhet të zëvendësojmë regjimin e Hamasit dhe të kemi epërsi të sigurisë për ne”. Trazirat për muaj të tëra kulmuan në qershorin e vitit 2007, kur Hamasi dëboi forcat besnike të Abbasit pas një beteje njëjavore. Izraeli dhe Egjipti vendosën një bllokadë në Gazë, duke kufizuar ashpër tregtinë dhe udhëtimet në atë që Izraeli tha se ishte përpjekje për të frenuar Hamasin. Palestinezët dhe grupet e të drejtave të njeriut thanë se bllokada është një formë e ndëshkimit kolektiv. Bllokada shkaktoi mjerim të gjerë në mesin e 2. 3 milionë baronëve të enklavës. Humbja e kontrollit të Gazës bëri që Autoriteti Palestinez të jetë përgjegjës për rreth 40 për qind të Bregut Perëndimor të pushtuar nga Izraeli. Fuqitë e Autoritetit Palestinez gjerësisht janë administrative, edhe pse ka forcë policore. Izraeli ka kontroll të sigurisë së përgjithshme. Presidenti i Autoritetit Palestinez, Mahmoud Abbas, është jashtëzakonisht jopopullor. Kjo në masë të madhe për shkak se forcat e tij bashkëpunojnë me Izraelin për sigurinë, edhe pse shpresat palestineze për shtet janë zhdukur. Shumë palestinezë e shohin Autoritetin Palestinez si një bashkëpunëtor të pushtimit. Izraeli mban dhjetëra mijëra ushtarë të dislokuar në mbarë Bregun Perëndimor. Ata ofrojnë siguri për mbi 500. 000 kolonë hebrenj dhe kryejnë bastisje dhe arrestime gjatë natës, që shpesh shkaktojnë përleshje vdekjeprurëse me militantët. Modeli i Bregut Perëndimor Marrëveshjet e përkohshme të paqes në mesin e viteve ’90 të njohura si Marrëveshja e Oslos themeluan Autoritetin Palestinez si një qeveri autonome në Bregun Perëndimor dhe Gazë që synonte të udhëhiqte rrugën drejt një shteti të pavarur palestinez përkrah Izraelit. Disa nisma për paqe të udhëhequra nga presidentët amerikanë dështuan. Autoriteti Palestinez humbin kontrollin e Gazës më 2007 dhe kontrollin e mori Hamasi. Autoriteti Palestinez administroi territorin, por Izraeli vazhdoi të kishte kontrollin e hapësirës ajrore, të bregdetit dhe të gjitha pikëkalimeve – përjashtuar një pikëkalimi – në Rripin e Gazës. Një vit më vonë, Hamasi fitoi zgjedhjet palestineze, duke shkaktuar një bojkot ndërkombëtar dhe një krizë të rëndë financiare. (((Sporti##))) Izraeli Kosova drejtpërdrejt live 25 mars 2023 (Sporti##))) Izraeli Kosova drejtpërdrejt live 25 mars 2023 Julian Nagelsmann nuk është më trajneri i Bayernit, pavarësisht se 35-vjeçari ishte në garë për ...


About

Welcome to the group! You can connect with other members, ge...

Members

bottom of page